Obecnie tysiące ukraińskich dzieci przeżywa dramat wojny, i chcąc od niego uciec, udaję się wraz z całą rodziną za granicę, między innymi do Polski. Lecz nawet w naszym kraju napotykają wiele trudności, a największą z nich jest często komunikacja. Język polski jest niezwykle trudnym językiem, i długo trzeba się go długo uczyć, aby go w pełni opanować, ale związku z obecną sytuacją, istnieje wiele szkół, i organizacji, które chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy, w nauce języka polskiego.

W takie działania włączyły się również wydawnictwa literackiego, między innymi Wydawnictwo Literatura, które wydało “Teraz tu jest nasz dom” Barbary Gawryluk

“Teraz tu jest nasz dom” przedstawia wydarzenie i rodzinę ukraińską, z którą wiele osób może się utożsamiać. Akcja książki rozgrywa się niedługo po tym jak, Putin zaatakował w lutym Ukrainę, niszcząc domy niewinnych ludzi, miejsca pracy, zakłady, i zmuszając miliony osób z do ucieczki ze swoich miast rodzinnych, do całkowicie obcych miejscowości i domów.

Rodzina Baranowskich kiedyś mieszkała bezpiecznie i szczęśliwie w Doniecku, ale niestety nasłał wojna, i rodzina musiała jak najszybciej opuścić miasto. Korzystając z okazji uciekli dzięki korytarzowi humanitarnemu, zorganizowanego przez Polaków. Romek i jego rodzina dociera do bezpiecznego obozu dla uchodźców, gdzie otrzymali miejsce do spania, oraz ciepłe jedzeniem. Mimo tego, że Romek i jego rodzeństwo wiedzą, że są bezpieczni, ponieważ wiedzą, że nie spadną na nich bomby, lub nie zaatakują ich rosyjscy żołnierze, to nie są oni chętni do życia w nowym miejscu, i ciągle pytają starszych z rodziny i mamę, kiedy będą mogli wrócić do swojego domu.

Po pewnym czasie do Romka dociera, że jeszcze minie bardzo długi czas, zanim będą mogli oni bezpiecznie wrócić do Doniecka, i Romek z dnia na dzień orientuję się, że teraz w Polsce znajduje się ich nowy dom. Lecz czy Romek będzie w stanie przyzwyczaić się do nowego miejsca i nowej rzeczywistości, w której został zmuszony żyć, wśród obcych ludzi? Romek jeszcze do końca nie wie, czy podoba mu się nowe miasto i dom, czy nie.