Należy wiedzieć, że rzemiosło we Włoszech ma bardzo długą tradycję. Właściwie każdy region Włoch może się poszczycić własnymi, przeważnie bardzo charakterystycznymi wyrobami. Wzdłuż wąskich uliczek zabytkowych włoskich starówek możemy znaleźć liczne sklepiki z rzemiosłem i choć wiadomo, że w dużej mierze są one nastawione na turystów, to obok typowych kiczowatych pamiątek sprzedawane są w nich naprawdę małe dzieła sztuki. Poznajmy rzemiosło takich oto regionów położonych w północnych Włoszech:

1). Umbria – słynie między innymi z pięknej ceramiki, wyrabianej głównie w Gubbio oraz w miejscowościach Deruta i Gualdo Tadino. W Gubbio obrabia się także w artystyczny sposób żelazo i miedź. Perugia słynie z produkcji lnianych tkanin, a Orvieto z koronek („merletto).

2). Region Marche – znany jest z ręcznej produkcji papieru w Fabriano oraz złotnictwa w Jesi. Bogatą tradycję rzemieślniczą ma także Urbino, gdzie między innymi powstawały charakterystyczne szklane lampy w kształcie gwiazdy.

3). Toskania – to przede wszystkim, niezwykle harmonizujące się z tutejszym krajobrazem, wyroby z terakoty (posadzki, naczynia, dodatki). Miejscowość Massa Carrara słynie obróbki marmuru, dostarczanego przez miejscowe kamieniołomy. W okolicach Livorno artystycznie obrabia się alabaster. Okolice Arezzo i Florencji słyną ze złotnictwa. W Lukce natomiast zachowała się tradycja produkcji ręcznie zwijanych cygar, których amatorem był między innymi słynny Winston Churchill.

4). Emilia-Romania – słynie z giętego metali z okolic Piacenzy, znanej na całym świecie ceramiki z Faenzy, od której wywodzi się polskie określenie „fajans”, oraz mozaik z Rawenny.

5). Trydent-Górna Adyga – to niegdyś w zimie region całkowicie odizolowywany przez śniegi. Dlatego też jego mieszkańcy podczas długich mroźnych miesięcy mieli czas, aby zajmować się rzemiosłem, wytwarzając przede wszystkim użytkowe – meble, drewniane naczynia itp.

6). Friuli-Wenecja Julijska – charakterystycznym wyrobem pochodzącym z tego regionu są produkowane między innymi w San Daniele aksamitne pantofle zwane „staffez”. W tym regionie, którego rzemiosło rozwijało się na styku tradycji słowiańskich, austriackich i weneckich, popularna jest także obróbka drewna.

7). Liguria – słynie między innymi z ceramiki produkowanej od XV stulecia w rejonie Albisoli.

8). Wenecja Euganejska – słynie ze wspomnianego już przepięknego szkła, zwanego szkłem Murano lub weneckim ze względu na miejsce jego produkcji – położoną niedaleko weneckiej laguny wysepkę Murano. Wykonywana jest z niego biżuteria, lampy i inne dodatki. Inna słynąca z rzemiosła wyspa laguny to Burano, sławna stolica koronki. Kolejnym rzemiosłem Laguny Weneckiej jest też oczywiście produkcja gondoli. W Wenecji czerpie się ręcznie papier (marmurkowy), podobnie jak w Bussolengo i Bassano.