Krajoznawcze wycieczki po Polsce są wyjątkową szansą na ujrzenie pięknych zabytków oraz na poszerzenie swej wiedzy z różnych dziedzin życia. W trakcie takich wypraw można podziwiać miejsca, które związane są z wielkimi Polakami. Gdzie warto się wybrać?

Miłośnicy nauki bardzo chętnie urządzają wycieczki śladami Mikołaja Kopernika. W gronie tych miejscowości, z którymi związany był ten znany astronom, miejsce bardzo ważne zajmuje Toruń. W domu rodzinnym Mikołaja czeka obecnie na zwiedzających nowoczesne muzeum, którego ekspozycja pozwala nam zapoznać się z życiorysem tego naukowca, a jednocześnie zachęca do dalszego poszerzania swej wiedzy z zakresu astronomii. Z innym, bardzo znanym Polakiem, można się spotkać w trakcie wycieczki po Krakowie. Tu jedną z ciekawszych atrakcji jest muzeum, urządzone w rodzinnym domu Jana Matejki. Czeka tu około 8 tysięcy eksponatów, dzięki którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat tego niezwykłego artysty i dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Kusi też muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach oraz dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Gdzie jeszcze warto się wybrać?

Jeśli chcemy wędrować śladem wielkich Polaków, z pewnością powinniśmy odwiedzić Wadowice. To właśnie tu, tuż przy rynku, znajduje się dom rodzinny Karola Wojtyły. W rodzinnym domu przyszłego papieża mieści się obecnie muzeum, które pozwala nam zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Jana Pawła II oraz jego rodziny. Inne muzeum, urządzone w miejscu narodzin znanego Polaka, czeka na nas w Żelazowej Woli. To właśnie tu czeka na zwiedzających Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, w którym w 1810 roku przyszedł na świat późniejszy kompozytor. W Ostrowi Mazowieckiej można z kolei zajrzeć do muzeum Witolda Pileckiego, które zostało urządzone w domu, w którym często gościł znany rotmistrz wraz ze swą rodziną.

W Zakopanem czeka Willa Witkiewiczówka, w której często gościł Stanisław „Witkacy” Witkiewicz, z kolei w Bóbrce można spotkać się z pamiątkami po Ignacym Łukasiewiczu. Wszystkie te obiekty zasługują na uwagę, a dzięki czekającym w ich wnętrzach eksponatów, możemy w przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat znanych i zasłużonych dla kraju Polaków.